Supplement Ocak 5, 2020

Amino Asit Çeşitleri

Amino asitler kimyasal olarak yapı bölümleri olup, vücudun protein üretimine yardımcı olurlar. Protein kemiklerin büyüme ve gelişmesinde müessir ve etkin rol oynar. Enzim ve hormonlar kadar genlerin görevlerini yerine getirebilmesi için proteinlere ihtiyaç duyarlar. Kısaca özetlemek gerekirse amino asitler olmazsa vücudunuzdaki vitamin ve mineraller vücutta görev yapamaz.

Amino Asit Çeştleri Nelerdir, Vücut için Faydalı Amino Asitler

Başlıca Önemli Aminoasit Çeşitleri

Her bir aminoasit ayrı bir işleve sahip olup bir çok hastalığın gelişmeden önlenmesinde çok etkin rol oynarlar.
L-Alanine vücudun glucose metabolizmasında kullanılan bir amino asittir ve karbonhidratların yanarak vücudun enerji üretmesine yardımcı olurlar.
L-Arginine: Vücutta adale ve kas oluşmasının yanı sıra ve yağların yakımını sağlar. Ayrıca kolla gen üretiminde ve karaciğer hastalıklarında oldukça faydalıdır.
L-Asparagin merkezi sinir sisteminin dengesinin korur. Aşırı sinir oluşumunu önler.
L-Aspartikasit: Vücuda canlılık ve güç, verir ve yorgunluğa iyi gelir. Ayrıca vücutta fazlaca bulunan amonyağı vücuttan atarak karaciğeri korur. L- RNA ve DNA üretimi için gerekli olan hücresel olaylara yardımcı olur.
L–Sitrullin: Enerji verir ve canlı hücreye zarar veren amonyağı detoksifiye eder.
L-Sistein: vücuttaki toksini temizleyerek hücreleri koruru. Hücreleri radyasyonun zararlı etkilerden korumasının yanı sıra beyin ve karaciğeri sigara ve alkolün zararlarından korunmasına yardımcı olur. L–Sistin: Cerrahi operasyonun sonrasında vücuttaki yanık ve yaraların iyileşmesine, beyaz kan hücrelerinin arttırılmasında çok faydalıdır.
Gama-Aminobutirik: merkezi sinir sisteminde nöron aktivitesini azaltıp adeta bir nörotransmitter yani sinir ileticisi görevi görür.
L–GlutamikAsit : kişilik bozukluklarının düzeltilmesinde etkilidir. Ayrıca glutamik asidi, beyin hücre olaylarını düzenleyen bir maddeye dönüşmesini sağlar.
L-Metionin: Yağların parçalanmasında, karaciğer ve atar damarlarda yağ oluşumunun önlenmesinde yardımcı olur. Ayrıca sindirim sistemine oldukça yardımcı olur. Adale zayıflığı ve saç kırılmalarını önler.
L-Fenilalanin: Depresyon tedavisinde kullanılmaktadır. İki sinir hücresi arasındaki bağlantıyı sağlayan kimyasal bir madde olan Nörotransmitter üretir ve beyin tarafından norepinefrin üretiminde kullanarak hafızaya, öğrenme kapasitesine ve zayıflamaya yardımcı olur.
L-Karnitin: Vücutta yağ oluşumunu önlemeye kilo vermeye yardımcı olur. Ayrıca kalp krizi riskini oldukça azaltır, atletik yatkınlığın artmasını sağlar.

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *

-10%

indirimler için abone olun