Beslenme Ocak 23, 2020

Egzama, yetişkinleri ve çocukları aynı şekilde etkileyen yaygın bir cilt durumudur. Egzama, “kaynama” için Yunanca olan “ekzein” kelimesinden gelir. Bazıları için kuru, kırmızı ve çoğu zaman dayanılmaz kaşıntılı hale getiren bir reaksiyonu tetikleyen cildin iltihaplanmasıdır.

Belki anlayabileceğinizden çok daha yaygındır. Aslında, yirmi yetişkinden şok edici biri ve beş çocuktan biri kaşıntılı, kötü cilt rahatsızlığından muzdariptir.

En yaygın egzama türleri arasında atopik dermatit, tahriş edici dermatit, alerjik kontakt dermatit, dishidrotik egzama, nummular egzama ve seboreik egzama bulunur.

Soruna bir isim vermek durumu tam olarak hafifletmeyebilir, ancak bir doktor size sahip olabileceğiniz belirli egzama türünü söyleyebilir, böylece onu tedavi edebileceksiniz.

Hangi tipe sahip olursanız olun, eğilimli iseniz veya açıklayamadığınız kaşıntılı bir cilt tahrişi yaşadıysanız, kendinizi haberdar etmek isteyebileceğiniz yaygın semptomlar ve egzama nedenleri vardır.

Egzema belirtileri nedir?

Egzama Belirtileri

Belirtildiği gibi, egzamanın yaygın belirtileri çatlak veya pullu görünebilen kuru ve kaşıntılı deridir. Genellikle kollarınızın ve bacaklarınızın kuyruğunda ve cildinizin kırışıklıklarında bulunur. Egzama ile ilgili en büyük endişe, enfekte olabilmesidir. Deride kırılmalara, kanamaya ve açık yaralara yol açabileceğinden, bir enfeksiyonun gelişebileceği ve ağrılı olabilen kabarcıklara neden olabileceği yüksek bir potansiyel vardır. NHS’nin farkındalığı artırmak için gittikçe daha fazla kampanya yürüttüğü egzama hastaları için giderek artan bir risk, toksik şok sendromu ve sepsisidir.

Kaşıntı nedeniyle uykusuz gecelere yol açabilen egzamanın fiziksel etkilerinin yanı sıra, insanlar sinirli döküntülerinin ortaya çıkması nedeniyle güven duydukları anlaşılır bir şekilde acı çekebilecekleri psikolojik ücrettir.

Egzama tarafından işgal edilen cildin bölgeleri suyu tutmaya ve hücrelerinin gerekli yağ ve yağları üretmeye zorlar, yani cildin koruyucu işlevi olması gerektiği gibi çalışmaz ve bu yukarıda bahsedilen enfeksiyon risklerine açık kalır.

Ortak nedenler psikolojik (stres), alerjilere (gıda, cilt bakım ürünleri, toz, polen ve hayvanlar) astım ve diğer mevcut tıbbi durumlara ve viral enfeksiyonlara kadar değişir.

Kış aylarında hava, cildinizi kurutan ve enfeksiyonlara açık bırakan egzama alevlenmesinin önemli bir nedeni olabilir.

Neyse ki, bu kötü cilt problemini yenmek için birçok yol var – bunların çoğu dükkandan satın alınan çözümler ve doğal çözümler.

Egzama için D Vitamini

D Vitamini

D vitamini eksikliği, büyük serbest kaynaklardan birinin (güneş) az miktarda bulunması nedeniyle soğuk aylarda yaygındır. Takviyeler, egzama alevlenmelerinin sizi aşağı çektiği günlerde önerilen 5.000 uluslararası birimi almanıza yardımcı olabilir ve aynı zamanda uzun vadede düşük ruh halleri ve stres ile yardımcı olabilir.

Başka yerlerde, araştırmalar, egzama gibi cilt rahatsızlıkları olan kişilerin, sistemlerinde olmayanlara göre daha düşük bir D vitamini seviyesine sahip olduklarını kanıtlamıştır. Daha düşük D vitamini seviyeleri bile çok daha ciddi koşullara neden olabilir.

Omega-3 yağlı asitler

Somon ve uskumru gibi yağlı balıklardan elde ettiğiniz D vitamini, morina karaciğeri yağı ve benzerlerinin içeriğinde de bulunur ve omega-3 yağ asitleri. Bunun iltihabı önlediği ve bağışıklık sisteminizi hızlandırdığı kanıtlanmıştır.

E Vitamini

E vitamini , bağışıklık sisteminizi de güçlendirirken sağlıklı cilt ve gözlerin korunmasına yardımcı olur. Erkekler için günlük öneri 4mg ve kadınlar 3mg’dir. En iyi doğal kaynaklar arasında bitki yağları, buğday tohumu ve fındık ve tohumlar bulunur.

Egzama için E, K Vitaminleri

K Vitamini

Kan pıhtılaşmasındaki rolü nedeniyle iyileşen yaralar söz konusu olduğunda K vitamini paha biçilmezdir. sebze, yağ ve tahıllar K vitamininin en önemli kaynaklarıdır, ancak et ve süt ürünlerinde daha az miktarlar bulunabilir. Yetişkinlerin vücut ağırlığının her kilogramı için günde yaklaşık 1 mcg K vitaminine ihtiyacı vardır.

biyotin

Biyotin eksikliği, kuru cilt ve göz çevresindeki pullu döküntülerle sonuçlanabilir. Seviyelerinizi yükselterek genç görünümlü cilt ve sağlıklı saç ve tırnakların korunmasına yardımcı olabilirsiniz.

Egzama için Biyotin ve Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi yağı , süpermarketlerdeki en popüler nemlendiricilerden biridir ve kurumuş cildi olan herkes için harika bir arkadaş olabilir, çünkü hasar görmüş cildi kolayca emebilir ve yenileyebilir. Antibakteriyel ve anti-mantardır, yani enfeksiyonlara da yardımcı olabilir. Sorunlu bölgelere günde iki kez uygulandığında, iyileşmenin yanı sıra yatıştırır.

Ölü Deniz Banyo Tuzları

Ölü deniz banyosu tuzları voodoo cadı büyüsü gibi gelebilir, ancak araştırmacılar iyileştirici kullanımlarını, özellikle cildin bariyer işlevine yardımcı olmak için keşfediyorlar. Ilık (sıcak değil, soğuk değil) bir banyoya dökülen tuzlar, iltihaplanmayı azaltmaya ve etkilenen etin kızarıklığını hafifletmeye yardımcı olabilir.

Kaşıntı için hızlı bir düzeltme arıyorsanız, soğuk ıslak (ancak ıslatmayan) bir kompres tahrişi sakinleştirebilir. Daha proaktif çözümler arasında reçetesiz kaşıntı kremi, meyan kökü özü, lavanta esansiyel yağı ve cadı fındığı bulunur.

Bu doğal tedavilerin her birinin arkasındaki mantık, hem iltihabı hafifletecek, kızarıklığı soğutacak hem de kaşıntıyı yatıştıracak alkolsüz (alkol cildinizi kurutur), anti-enflamatuar ve antioksidan özelliklerinde yatmaktadır.

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *

-10%

indirimler için abone olun