Kalori Açığı Oluşturmanın Faydaları Nedir?
Bayanlar İçin, Beslenme, Fitness, Kas Geliştirme, Vücut Geliştirme Ocak 29, 2020

Kilo kaybı açısından o kadar çok efsane ve sihirli hızlı düzeltmeler var ki neredeyse sayılamayacak kadar çok var! Çoğu zaman gerçekte olduğundan çok daha karmaşık görünmek için yapılır, bu yüzden sizin için parçalayalım …

Kalori Açığı Nedir?
Kalori Açığı Nedir?

Kalori Açığı Nedir?

Peki, kalori açığı nedir? Kalori açığı, aktiviteyle harcadığınızdan daha az kalori tükettiğinizde ortaya çıkar. Örneğin, 2200 kalori yakarsanız, ancak yiyecek ve içeceklerden sadece 1800 kalori tüketirseniz, bu 400 kalori açığıdır.

Vücudumuz inanılmaz şeylerdir ve kilo kaybı söz konusu olduğunda “tek beden herkese uyar” yaklaşımı yoktur; sizin için tamamen kişisel olması gerekir.

Kalori Açığı Nasıl Oluşturulur?
Kalori Açığı Nasıl Oluşturulur?

Kalori Açığı Nasıl Oluşturulur?

Kalori açığınızı belirlemek için, önce BMR’nizi hesaplamanız gerekir ve bunu birkaç yolla yapabilirsiniz, ancak bunun için bir örnek Mifflin – St Jeor Formülünü kullanabilirsiniz:

  • Erkekler: (KG’de 10x vücut ağırlığınız) + (CM’de boyunuz 6,25 x) – (5 x yaşınız) +5
  • Kadınlar: (KG cinsinden 10 x vücut ağırlığınız) + (CM cinsinden boyunuz 6,25 x) – (5 x yaşınız) -161

Örneğin, 24 yaşında 6 ”2, 105kg erkek için hesaplama şöyle görünecektir:

1050 + 1175-120 + 5 = 2110 kalori BMR

30 yaşında 5 ”4, 85kg’lık bir kadın için başka bir örnek hesaplama şöyle olacaktır:

850 + 1031-150 – 161 = 1570 kalori BMR 

Tabii ki, BMR’nizi hesaplamak için orada birden fazla hesaplama var, bu yüzden her zaman size en uygun olanı seçtiğinizden emin olun! Kullanışlı  BMR Kalori Hesaplayıcıyı kullanın ve kişisel BMR’nizi almak için tercih ettiğiniz formülü seçin)

Bu noktada muhtemelen BMR’nizin gerçekte ne olduğunu merak ediyorsunuz? BMR’niz Bazal Metabolizma Hızınızdır ve bu sadece vücudunuzun ihtiyacınız olan kalori sayısını doğal, yaşam sürdürme işlevlerinizi tamamladığı anlamına gelir.

O zaman aslında açığını hesaplamaya gelir – insanların yaptığı en büyük sorunlardan biri açığı ile çok agresif olmaktır ve daha sonra kilo kaybı platoya başladığında, başka hiçbir yere sahip değildirler, ancak kalorilerinde daha da düşüktürler ve kimse bunu istemez!

Tavsiye edilen bir rehber 200-300 kalori başlangıç ​​açığı aralığı olacaktır.

24 yaşındaki 105 kg’lık erkeğimize bağlı kalarak, kilo verme yolculuğuna başlamak için kendilerini 200 kalori açığa çıkardıklarını varsayalım. Bu, 2110 kalorilerini yiyecek ve içeceklerden tüketiyorlarsa, kendilerini kalori açığına sokmak için egzersiz yoluyla 200 kalori daha yakmaları ve kilo kaybına neden olmaları gerektiği anlamına gelir!

Kalori Açığı Oluşturmanın Faydaları Nedir?
Kalori Açığı Oluşturmanın Faydaları Nedir?

Makale Özeti

Kilo kaybı yolculuğunuzda tüketmeniz gereken kalori miktarı açısından hatırlanması gereken önemli bir şey, kilo verdiğinizde BMR’nizin değişeceğidir. 

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *

-10%

indirimler için abone olun