Bayanlar İçin, Beslenme, Fitness, Kas Geliştirme, Supplement, Vücut Geliştirme Ocak 23, 2020

Kilo vermek kolay değildir ve bir gecede sonuçları görmek istiyorsanız… tekrar düşünün. Kilo vermek özveri, iyi bir eğitim rejimi ve en iyi diyet ile başlar, ancak kilo kaybınızı artırabilmenin yolları vardır – kilo kaybı için bu ilk 5 takviyeden başlayarak.

1. Diyet Peynir Altı Suyu Proteini

Protein… çoğu insan onu büyük etli biftek ve büyük kaslı erkeklerle ilişkilendirir, ancak diyette protein artışının kilo kaybını ve dolgunluğu arttırdığı kanıtlanmıştır.

Peynir altı suyu proteini , en popüler tüketilen takviyedir ve aslında peynir yapım sürecinin bir yan ürünü olan harika bir protein kaynağıdır. Hızlı emici özellikleri ve yüksek amino asit içeriği vücut için çeşitli faydalara sahip olduğundan, piyasadaki en popüler diyet takviyesi olmasının bir nedeni vardır. Peynir altı suyu proteini, iyileşme oranını arttırmanın ve yağsız kas kütlesinin korunmasına ve büyümesine katkıda bulunmanın yanı sıra, artan tokluk ve kilo kaybıyla da ilişkilendirilmiştir.

Örneğin, Frestedt ve arkadaşları (2008) tarafından yapılan 12 haftalık çift kör bir çalışmada , aşırı kilolu katılımcılar kalori alımının günde 500 Kcal azaltıldığı bir diyete tabi tutuldu. Üyelerden, kahvaltıdan 20 dakika önce ve akşam yemeğinden 20 dakika önce bir peynir altı suyu protein içeceği ya da (aynı sayıda kalori) karıştırılmaya hazır bir içecek tüketmeleri istendi.

Her iki grubun da önemli miktarda kilo verdiği, ancak peynir altı suyu protein bazlı bir içecek tüketen grupta daha fazla kilo kaybolduğu bulunmuştur. Sadece bu değil, 12 hafta boyunca peynir altı suyu proteini tüketenler daha fazla vücut yağı ve daha az yağsız kas kaybetti.

Kilo Kaybı için En iyi 5 Supplement

Whey Peynir altı suyu proteini, kilo kaybı için diyetinizin bir parçası olarak eklenecek bir numaralı takviyedir – sabah, ilk egzersizden önce veya yatmadan önce süt, az yağlı yoğurt veya su ile bir dizi etkili diyet peynir altı suyu tüketmeyi deneyin .

2. L-Karnitin

Aslında L-karnitin nedir? L-Karnitin, karaciğer ve böbreklerde lizin ve metionin amino asitlerinden oluşturulan doğal bir kimyasaldır. Tamam… ama neden bu kadar özel?

L-karnitin, vücutta bir numaralı kilo kaybına yardımcı olan bir dizi faydaya sahiptir. Uzun zincirli yağ asitlerini enerji üretmek için oksitlenebilecekleri mitokondrilere aktararak etki eder… bu, vücudumuzun inatçı yağ depolarımızı enerji için yakmasını sağlar!

Sadece bu değil, son bilimsel veriler, L-karnitinin egzersiz stresinden kaynaklanan hücresel hasarın önlenmesinde rol oynadığını göstermiştir ve takviyenin aslında eğitim, yarışmalar ve egzersizden kurtarma sırasında faydalı etkileri olabilir.

Yemeklerden önce 2 kapsül L-karnitin alarak kilo kaybı diyetinize ve egzersiz rejiminize yardımcı olun.

Kilo Kaybı için En iyi 5 Supplement BCAA

3. BCAA

BCAA, dallı zincirli amino asitleri ifade eder. Daha önce amino asitleri duymadıysanız, proteinlerin yapı taşlarıdır ve diğerlerinden farklıdır, bu nedenle diyette tüketilmelidir. BCAA’lar, vücutta iyi bir enerji kaynağı olarak kullanılabilen kas iyileşmesi ile doğrudan ilişkili olan tek amino asitlerden bazılarıdır. Bunlar arasında lösin, izolösin ve valin bulunur.

Tamam, tamam… ama BCAA’nın kilo kaybına nasıl yardımcı olur?

BCAA’lar ile takviye edilmesinin vücudun insülin seviyelerini düzenlemeye yardımcı olduğu ve çeşitli metabolik reaksiyonlarda büyük bir rol oynadığı gösterilmiştir, bu nedenle Layman (2003) tarafından yapılan bilimsel bir incelemede, metabolik rollerin lösin kilo kaybını artırabilir.

Kilo kaybına yardımcı olmak için, sabah, egzersiz öncesi ve sonrası BCAA’nın ilk işini tamamlayın .

Kilo Kaybı için En iyi 5 Supplement Yeşil Çay Ekstresi

4. Yeşil Çay Ekstresi

İngiliz…. Hep çay içiyoruz. Burada bir fincan çay içmek, özellikle de yeşil çay içiyorsanız, sağlık yararları vardır. Düzenli yeşil çay tüketiminin tonlarca bilimsel çalışma ile birçok sağlık yararına sahip olduğu kanıtlanmıştır, bunlardan sadece bir tanesi kilo kaybıdır.

Yeşil çay kilo vermenize nasıl yardımcı olabilir ?

Yeşil çay metabolik bir güçlendirici olarak etiketlenmiştir … ama o kadar basit değil. Kesin olarak polifenoller – kateşinler adı verilen kimyasal bileşikler içerir. Bu kateşinler vücutta bir dizi metabolik reaksiyona girebilir, böylece aslında antioksidan özelliklere sahiptirler.

Hursel (2009) tarafından yapılan bir çalışmada, katılımcıların bir örneğinde, zaman içinde kateşinlerin (bir sebze özütü) tüketiminin vücut ağırlığını önemli ölçüde azalttığı bulunmuştur. Kateşinlerin metabolizmayı arttırdığı önerilen diğer kimyasallarla etkilerini karşılaştırmak için Hursel, kilo kaybının etkisini düzenli kafein tüketimi ile de ölçtü. Sonuçlar bu örnekte ağırlıkta anlamlı bir azalma bulamadı. Genel olarak, bilimsel çalışmanın sonuçları, kateşinlerin, özellikle epigallokateşin gallatın, kilo kaybı ve kilo bakımı üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabileceğini gösteren kanıtlar sağlamıştır.

Bu nedenle, iyi bir eğitim rejimi ile dengeli diyet rejiminizin bir parçası olarak yeşil çay ekstresi tüketerek kilo vermenize yardımcı olabilir ve hızlandırabilirsiniz.

Kilo Kaybı için En iyi 5 Supplement Omega 3

5. Omega 3

Son olarak, en azından Omega 3 değildir . Omega 3’ü daha önce duymadıysanız… yapmalısınız! Omega 3, fındık, tohum ve somon, sardalya ve uskumru gibi belirli balık türlerinden elde ettiğimiz önemli bir yağ asididir!

Omega 3’te iki temel yağ asidimiz var, DHA ve EPA. “Gerekli” kelimesine dikkat edin – bu, bu yağ asitlerini yaşamak ve işlev görmek için diyet yoluyla tüketmemiz gerektiği anlamına gelir, çünkü vücudumuz onları üretemez! Birleşik Krallık’ta haftada en az bir yağlı balık tüketmemiz tavsiye edilir, ancak birçok öneri gibi… bu nadiren olur.

Örneğin, Parra (2008) tarafından yapılan bir çalışmada, kalorisi kısıtlı bir diyete dahil edildiğinde iştahın omega 3 yağ asitlerinden etkilenip etkilenmeyeceği araştırılmıştır. 8 hafta boyunca, omega 3 ve dolgunluk arasında pozitif bir ilişki gözlendi ve omega 3 alımının iştahı ayarlamaya yardımcı olabileceği ve ağırlık bakımı amacıyla kullanılabileceği sonucuna varıldı.

Bu nedenle, kilo kaybınıza yardımcı olmak için, günde bir ila üç kez omega 3 kapsülleri ile takviye etmek, iştahınızı düzenlemeye yardımcı olurken, aynı zamanda yağ yakarken metabolizmanıza yardımcı olabilir!

Makale Özeti

Kilo kaybınızı hızlandırmak ve artırmak istiyorsanız, bu 5 takviye iyi bir başlangıç ​​olacaktır, ancak sihir değildir… dengeli bir sağlıklı beslenme ve iyi bir eğitim rejimi olmadan maksimum fayda görmeniz olası değildir. Öyleyse bir plan yapın ve ona sadık kalın – vazgeçtiğinizden pişman olacaksınız ama denediğinizden asla pişman olmayacaksınız.

Referanslar

  • Frestedt, JL, Zenk, JL, Kuskowski, MA, Ward, LS ve Bastian, ED (2008). Bir peynir altı suyu proteini takviyesi, yağ kaybını arttırır ve obez bireylerde yağsız kasları korur: randomize bir insan klinik çalışması. Nutr Metab (Lond) , 5 (1), 8.
  • Hursel, R., Viechtbauer, W. ve Westerterp-Plantenga, MS (2009). Yeşil çayın kilo kaybı ve kilo bakımı üzerine etkileri: bir meta-analiz. Uluslararası obezite dergisi , 33 (9), 956-961.
  • Layman, DK (2003). Lösinin kilo kaybı diyetlerinde ve glikoz homeostazındaki rolü. Beslenme Dergisi , 133 (1), 261S-267S.
  • Parra, D., Ramel, A., Bandarra, N., Kiely, M., Martínez, JA ve Thorsdottir, I. (2008). Uzun zincirli omega-3 yağ asitleri açısından zengin bir diyet, kilo kaybı sırasında aşırı kilolu ve obez gönüllülerde tokluğu modüle eder. İştah , 51 (3), 676-680.
  • Shah, S. H., Crosslin, D. R., Haynes, C. S., Nelson, S., Turer, C. B., Stevens, R. D., … & Svetkey, L. P. (2012). Branched-chain amino acid levels are associated with improvement in insulin resistance with weight loss.Diabetologia55(2), 321-330.

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *

-10%

indirimler için abone olun